pátek 1. dubna 2016

Rodina je základ lidstva

Minulý týden jste na Světlu dneška mohli objevit Loryno dílko Důvod. Dnes vám přináším svou povídku s názvem Rodina je základ lidstva. Obě byly původně určeny do literární soutěže na téma "rodinné tajemství". Musím říci, že "Rodina je základ lidstva" se neřadí k mému obvyklému stylu psaní, který, doufám, časem poznáte. Takže pro začátek se můžete ponořit do světa, kde rodina znamená všechno.
Zdroj: aifs.gov.au



Rodina je základ lidstva


„Sešli jsme se zde, abychom uctili památku milované matky, babičky a tchýně, paní Anežky Prášilové! Nechť odpočívá v pokoji, amen!“ Smuteční hosté položili květiny na nebožčin hrob a svou upřímnou soustrast vyjádřili jejím jediným žijícím příbuzným – synu Viktorovi, jeho ženě Magdaléně a jejich synovi, teprve dvouletému Viktorovi mladšímu. Ten ovšem nechápal, co má na té ruce tak zajímavého, že mu s ní všichni třesou.

„Hele, hele, hele! Už leze!“ „ Eustácie! Okamžitě dej ty pracky pryč! Nic nevidím!“ „Ale ženský nechte toho! Anežce stejně nezbývá nic jiného než se k nám přidat!“ „ Františku ty mlč! Vůbec tomu nerozumíš!“ „Ticho! Už je tady!“ „ Ehh……ehmmmm……Dobrý den, nerada ruším, ale asi jsem trochu zabloudila…“ „Tak to se pleteš, holčičko! Jsi tu víc než správně!“ Hlas, tvář, nic nedávalo Anežce smysl, ale…“Ma---maminko? Tatínku? Ale, ale, vždyť vy už jste dávno v pánu.“ „ Vždyť ty taky!“ „Eustácie, musíš být tak přehnaně upřímná?“ Všichni přítomní se od nově příchozí obrátili k vetché stařeně. „Někdo jít to říct musí! Vítej mez mrtvými! Tedy na zemi mrtvými. Pokud si nás ještě nepoznala, my jsme tvá rodina, těší nás!“ Anežka nevěděla, co říct. Kdyby se vám vaše sto let mrtvá prateta představila jako „rodina“, budete na tom stejně. „Abys tomu rozuměla, dcerunko, každý člen našeho rodu se po smrti ocitne zde, aby chránil a pomáhal dalším generacím. Sami sobě říkáme Prášilovská rada pro všechny problémy. Vlastně přesně nevím, kolik nás tu je, ale našel jsem zde všechny, které jsem za svého pozemského života znal, i ty, o kterých mi bylo vypravováno. Nejen to! Jednou jsem narazil na jakéhosi Vikinga. Chvíli mi trvalo, než jsem mu vysvětlil, že jsme příbuzní a navíc i kdyby mou hlavu nabodl na kůl, nijak mi to neublíží!“ „Ty jsi zase vtipnej, co Venco?“ „Moment, moment! Jak pomáháte a chráníte?“ „Milá vnučko, kdo myslíš, že ti tuhle, když jsi marně přemýšlela, co tomu guláši ještě schází, postavil přímo pod nos kmín? Jako bych ti odmala neopakovala: sůl, pepř, kmín, majoránka, česnek!“

Viktor s Magdalenou měli až po krk srdceryvně štkajících lidí, kteří přitom bujaře hodují. Společnost rozpustili rychle s výmluvou, že Anežka nikdy moc neponocovala a malý Viktor musí jít spát. Vyslechli si pár posledních nářků a vydali se k domovu.

„ Malý už usnul.“ „To je dobře, aspoň někdo v tomhle domě může v klidu spát.“ „ Čas rány zahojí.“ „Ale čas když chce, dovede být enormně pomalej!“ „Nesmíš se trápit! Koukej, pustíme si nějakou komedii, ať nejdeš do postele s černými myšlenkami.“ Magdalena ve snaze zbavit svého muže chmur se natáhla po ovladači a zmáčkla tlačítko ON.

„ Z důvodu vyhlášení válečného stavu se ruší veškeré dnešní vysílání. Namísto toho nabízíme oficiální vyjádření prezidenta republiky.“
„Vážení spoluobčané! Jak jistě víte, před pár lety na naší planetě přistálo několik tisíc kosmických raket s posádkou tvořenou obyvateli Jupiterova měsíce Európa. Tito obyvatelé nejsou lidské rasy, patrně bychom je nazvali mimozemšťany. Ukázalo se, že mimozemšťané byli vyhoštěni ze své rodné domoviny tamějším výkonodárným orgánem v důsledku nepoměru mezi vysokým počtem obyvatel Európy a její malou kapacitou. Vyhnancům jsme my, lidé, vyhověli. Naučili jsme je našemu způsobu života, poskytli finanční a sociální pomoc. Troufám si tvrdit, že se poměrně úspěšně integrovali do našeho světa. Nyní stojíme před další výzvou! Armáda národu z Európy zaútočila na naši Zemi! Důvod nám není znám, s největší pravděpodobností se však jedná o dobyvačný čin, kterým se Európané snaží získat nové prostředí pro život. Nezbývá mi nic jiného, než vyhlásit válečný stav! Každý muž nad 18 let má povinnost bránit svou vlast a v tomto případě i celou planetu. Obyvatelé všech zemí spojme se!“
Magdaléna stiskla OFF. „ Asi to nebyl dobrý nápad.“ Viktor jen zavrtěl hlavou a zhroutil se na pohovku.

Boje byly těžké. Oproti európským technologiím neměly kulomety a tanky šanci. Jeden Európan skolil jednou ranou deset mužů, ani nemrkl. Vlastně ani mrknout nemohl. Európané nemají oční víčka. Stále více pozemských bojovníků končilo v nemocnicích. Průběh se zas a znovu opakoval. Európané zaútočili, muži se vydali do protiútoku, ale jakmile byly první linie zničeny, zbytek se buď vzdal, nebo stáhl. Existovali i tací, kteří již viděli Zemi v rukou Európanů a zběhli k nepříteli sami od sebe. Jak by taky ne! Když se totiž někdo srazil s Európanem tělo na tělo, nemohl se od té doby zbavit pocitu, jenž mu našeptával, že má pomoci „dobré věci“, kterou mají Európané v plánu. Nejspíše to mělo na svědomí jakési utajené mikrozařízení. O jaké jde a kde přesně se nachází, se ale nepodařilo zjistit!

„To by se za mých mladých let nestalo!“ rozčiloval se Matěj. „My jsme se kdysi rvali jako lvi! Tihle vypadají jako stádo ovcí jdoucí na porážku.“ souhlasil Václav. Žádného Prášilovské muže, který zažil válku (ať už 1. či 2. světovou, Napoleonská tažení nebo dobyvačné boje říše Římské), nenechala ani tato „Válka o Zemi“ chladným. Měli to místo hokeje. Každý přesně věděl, jak by vyhrál. „ Co kdybyste jim radši pomohli, hmm? Další náš příbuzný tu může být coby dup!“ „Eustácie!!!“ „ A takový nápor příbuzenstva bychom nemuseli vydržet!“ „Dobře, dobře! Ale jak???“ rval si zbytky vlasů Viktor nejstarší. „Zrekapitulujeme si, co víme. Mají lepší techniku a evidentně zastrašovací schopnosti na nejvyšší úrovni. Nás je víc!“ „To nevypadá moc růžově.“ „Spíš jako přesilovka Etiopie proti Rusku!“ „A my musíme udělat z Etiopie Kanadu!“ „Na to potřebujeme lepší stroje.“ „Kde je vzít?“ „Chce to spojence!!!“

„Hoši zpět!“ Viktor se právě snažil vymanit z dosahu nebezpečně vyhlížejícího Európana. Zdálo se, že ho už nevidí, tak se schoval za strom a vyčkával, co se bude dít. Po chvíli se pár metrů napravo od Viktora vynořila skupinka vojáků poněkud spěšně pochodujících v zástupech. Všichni opakovali: „ Dobrá věc, dobrá věc, dobrá věc!“ Európan každému cosi zašeptal, dotyčný ztichl a začal se plížit směr nepřátelský tábor.
„Dělají si z nás nedobrovolné spojence!“ napadlo Viktora. „Dobře, spojence získáme také!“ Když Európan odešel, na nic nečekal a rozběhl se k veliteli. „Pane, vojín Viktor Prášil! Hlásím, že jsem dostal nápad!“ „Mluv!“ Viktor vylíčil, co viděl. Hlášení zakončil slovy: „ Pane, udělejme si spojence, doufejme dobrovolné, i my! Proč své životy pokládají pouze lidé? Ať i ti dobře integrovaní Európané ukáží, co v nich je! Bez nich prohrajeme, a pokud se to stane, vyhostí je okupovatelé znovu. Oni přece musejí umět vyrobit ty európské stroje na zabíjení také. Když je zkombinujeme s našimi znalostmi, řekl bych, že budeme mít převahu. Ať nám pomohou!“ „No vojíne, obrátím se s návrhem na generála. Idea je to dobrá. Záleží, co na to naši budoucí spojenci!“

Magdaléna se od začátku celé této katastrofy trápila. Uběhly dny, týdny, měsíce, ale ona pořád nejedla, nepila, jen vždycky něco rychle ukuchtila pro malého Viktora. Zahrada zarostla plevelem, dům byl zaprášený, trámy jí padaly na hlavu a kuchyň si vzali do parády mravenci. Ona sama jen posedávala, polehávala, Viktorovi se nevěnovala. Jak se vyvíjí situace na bojištích? Neměla tušení, jelikož rádio ani televizi nemohla přes ustavičný pláč a naříkání slyšet.

„Holka nešťastná, takhle nic nezmůžeš!“ „ To když byl můj Matěj na vojně, u nás bylo rušno! Místní pluk měl vyhlášenou kuchařku!“ „ Vyhlášenou kuchařkou se stát zrovna nemusí, ale trošku života by neškodilo!“ „ Alžběto, Alžběto, koukej, kde to teď leží! Tam si přece ukryla Tvoji knihu!“ „ Tak se holka konečně vzchop!“

„Jau!“ Magdalena narovnala hlavu a uhodila se o stůl. Zvedl se obláček rozvířeného prachu. Před sebou spatřila odkrytou zásuvku. U ní vykukoval starý DVD přehrávač, několik propisek a kniha. Velká kuchařka Alžběty Prášilové. Magdalena ji otevřela. Vypadly listy papíru. „Pravý prášilovský guláš. Budeme potřebovat: sůl, pepř, kmín, majoránka………..27. září 1940: Dneska všem moc chutnalo. Prý je čeká nebezpečná akce a takové pošušnáníčko bodlo. Ach bože, ať už je konec! Magdalena se podivila a vzala další list. Alžbětina bábovka. Budeme potřebovat: 200 g másla, 100 g cukru…….3. dubna 1942: Zase se jich půlka nevrátila. Zítra musím uvařit něco dobrého. Bože, ochraňuj nás! Podobných zápisků byly plné stránky. Stěžovaly si na prohry a zklamání, radovaly se z dobrých zpráv. „Jestli tohle psala ta Alžběta Prášilová, o které jsem slyšela, tak……. Ona se nevzdala. Já se taky nevzdám!“ zvolala Magdalena.

Za pár dnů byste tu samou Magdalenu Prášilovou našli v uklizeném a vybíleném domě s pěstovanými květinami a podlahou, která se jen leskne, jak vaří „Pravý prášilovský guláš“, hraje si s Viktorem a přitom poslouchá novinky z rádia. Zkrátka žena činu! Hlasatel pravil: „Díky naším pozemským Európanům se podařilo útočící vojsko zahnat na oběžnou dráhu Země. Nejvyšší ústavní činitelé odhadují posledních pár týdnů nepokojů. Podle informací, které k nám pronikly z Rady Země se prý již s európským vůdcem jedná o míru mezi oběma civilizacemi.“

„Tady to vypadá lépe než kdy předtím! A ta vůně!“ Magdalena se otočila za hlasem, jenž vycházel ode dveří. „ Viktore!“ vrhla se mu do náručí. „ Jak si dokázala během války z tohohle domu udělat grandhotel?“ „Rodinné tajemství!“


“Pche, rodinné tajemství! Milosrdná pomoc vašich bližních! Co byste dělali bez našeho nápadu o spojencích a podstrčené kuchařské knihy?“ Rodina musí držet pohromadě. Tahle síla je silnější než smrt! „Samozřejmě, že mokrej hadr a sůl, pepř, kmín, majoránka, česnek mají na úspěchu také svůj podíl!“

Za všechny Vaše názory a pocity zanechané v komentářích budeme ze srdce rády!
Nestyďte se, vyjádřete se!

Žádné komentáře:

Okomentovat